Tóta W.: Esemény után
Orbán hazudik: nincs egység. Hogy ez az ellenzék ennyit elért, az szörnyű indulatokat sejtet.
Orbán hazudik: nincs egység. Hogy ez az ellenzék ennyit elért, az szörnyű indulatokat sejtet.
Gőgös Zoltán a Kossuth rádiónak azt mondta, nem ugyanazt az egymillió szavazatot kell tovább osztogatni, a kormány leváltásához ugyanis két és fél millió kell.
Nagyon nagy volt a nyomás, hogy létrehozzák az ellenzéki összfogást, de akik a leghangosabban követelték azt, most éppen azok kritizálják a leginkább – mondta az MSZP elnöke a Népszabadságnak adott interjúban.
A Fidesz alapvetően jó kampánystratégiájának is köszönheti választási győzelmét, míg a baloldali összefogás a kampányban inkább veszített szavazóbázisából – állapították meg a Republikon Intézet csütörtöki, budapesti konferenciáján felszólaló politikai elemzők.
A baloldali összefogás pártjai arra számítanak, hogy a politikai események centruma a parlamenten kívülre kerül, ezért nem feltétlenül a parlamenti frakcióra építik a szakmapolitikát – mondta Mesterházy Attila az ATV-ben. A három választást az összefogás élén szeretné végigcsinálni az MSZP elnöke. Szerinte a kormányváltók fő ellenfele a választáson a közöny volt.
Elégedett lehet-e bármely politikai tábor a 2014-es parlamenti választás másnapján? Elvileg a Fidesz igen, sőt, nagyon is elégedett lehet: nemcsak újból győztek, de még azzal is fekhettek le aludni hétfő hajnalban, hogy éppen kétharmadon állnak. Ám nekik is látniuk kell, hogy az Orbán Viktor által emlegetett egységes nemzet, a népesség mindössze negyedének támogatásával jött össze. Az elégedettség a baloldalon nyilvánvalóan szóba sem jöhet, az ő kudarcuk a négy évvel ezelőttinél is nagyobb, de akkor legalább ott volt nyolc év rémes produktuma, most szereplésük döntően saját kínos tehetetlenségükön múlt. Maradna tehát a Jobbik és az LMP: előbbi megerősödött, utóbbi bejutott a parlamentbe, eredményükben mégis meghatározó volt a szavazók kiábrándultsága minden másból.
Hallotta már az új viccet arról, hogy meddig tart még az orbáni rezsim? Ennek a csattanóját is megtudhatja, ha végignézi az ellenzéki összefogás (avagy kormányváltók) vasárnapi nagygyűléséről készült videónkat, amelyben a demonstrálókkal beszélgettünk, és amelyből kiderül, hogy Orbánék darálójához képest az összefogás gyenge, de még így is a kisebbik rossz.
Hivatalosan már senki nem akarja, de a baloldalon még mindig vannak, akik eljátszanak a gondolattal: jobb lenne el sem indulni a választásokon, mert úgysem lehet nyerni. A bojkottról fantáziálók csak azt felejtik el, hogy szinte semmi esély a sikerre, mert a Fidesz nem hátrál meg, a Nyugat nem segít, és nem fogják széles tömegek az utcán követelni az új választást. Ráadásul még politikailag és anyagilag is kinyírnák magukat a bojkottban részt vevő pártok.
A 2014-ben megválasztott országgyűlési képviselőknek a vagyonnyilatkozatuk mellett arról is nyilatkozniuk kell, hogy a magyaron kívül más úti okmánnyal rendelkeznek-e - erről nyújt be törvényjavaslatot a baloldali összefogás.
A Jobbik és az MSZP is kardoskodik a miniszterelnök-jelölti vita mellett. Míg a jobbosok szerint Orbán biztosan nem fog gyáván megfutamodni, a baloldaliak szerint csak kiutat keres egy számára eleve vertnek tűnő helyeztből. Orbán Viktor eközben Karcagon ad át valamit.
A budapesti belvárosban úgy tűnik, mintha Schmuck Andor pártjára bízná a negatív kampányt a Fidesz: ahelyett, hogy Rogán Antal stábja támadná a baloldali összefogás jelöltjét, a sokféle politikai formációban megfordult Kerék-Bárczy Szabolcsot, az önmagukat hiteles baloldalként bemutató polgári szocdemek teszik.